<Tampere 2007
Tampere 2007

Lauantaina arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 4, 5, 6 ja 9
Sunnuntaina arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 7, 8 ja 10

Varalla kaikille roduille Harry Tast

 

 

Lauantai 24.3.

Ryhmä 2
aidi, appenzellinpaimenkoira, bokseri, cao de castro laboreiro, englanninbulldoggi, entlebuchinpaimenkoira, isosveitsinpaimenkoira ja tanskalais-ruotsalainen pihakoira Kirsi Laamanen
bordeauxindoggi, bernhardinkoirat, mastiffi, napolinmastiffi, pyreneittenmastiffi ja tiibetinmastiffi Alfonso Thovar Del Solar, Espanja
berninpaimenkoira, ei pennut ja cane corso Antonio Di Lorenzo, Italia
berninpaimenkoira pennut, kaukasianpaimenkoira ja tanskandoggi musta ja harlekiini Sándor Szabó, Unkari
espanjanmastiffi, estrelanvuoristokoirat ja snautserit Francisco Salvador Janeiro, Portugali
affenpinseri, kääpiöpinseri ja pinseri Ann-Christin Johansson, Ruotsi
tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovikas ja sininen Stephen Hall, Iso-Britannia
kääpiösnautserit ja mustaterrieri Alberto Velasco Sanches, Espanja
newfoundlandinkoira ja Paul Jentgen, Luxembourg
keskiaasianpaimenkoira Annika Ulltveit-Moe, Ruotsi
dobermanni Lynn C Rock, Iso-Britannia
leonberginkoira Ulrica Göransson, Ruotsi
itävallanpinseri, pyreneittenkoira ja uruguayan cimarron Rainer Vuorinen
suursnautserit Javier Sanchez, Espanja
bullmastiffi Greg Eva, Etelä-Afrikka
rottweiler Les J Price, Iso-Britannia
karstinpaimenkoira Stefan Sinko, Slovenia
hovawart Seamus Oates, Irlanti
shar pei Paul Stanton
muut Horst Kliebenstein, Saksa

 

Ryhmä 4
pitkäkarvaiset mäyräkoirat Gianfranco Bauchal, Italia
lyhytkarvaiset mäyräkoirat Annamarja Tarjan, Unkari
karkeakarvaiset mäyräkoirat Paul Stanton, Ruotsi

 

Ryhmä 5
buhund, grönlanninkoira, kaanaankoira, lapinporokoira, lunnikoira, meksikonkarvatonkoirat, perunkarvatonkoirat ja volpino italiano Pirjo Hjelm
cirneco dell´etna, faaraokoira, ibizanpodencot, kanarianpodenco ja portugalinpodengot Jean Luis Brassat Lapeyriere, Ranska
amerikanakita, karjalankarhukoira ja suomenpystykorva Rainer Vuorinen
länsigöötanmaanpystykorva ja ruotsinlapinkoira Nils Molin, Ruotsi
chow chow, grosspitzit ja mittelspitzit Michel Griol, Ranska
kishu ja koreanjindonkoira Annika Ulltveit-Moe, Ruotsi
basenji ja siperianhusky Greg Eva, Etelä-Afrikka
kleinspitzit ja pomeranian Ole Staunskjaer, Tanska
japaninpystykorva ja keeshond Hans Lehtinen
eurasier ja shikoku Horst Kliebenstein, Saksa
suomenlapinkoira Hans-Åke Sperne, Ruotsi
samojedinkoira Rui Oliveira, Portugali
alaskanmalamuutti Juha Kares
kai Stefan Sinko, Slovenia
shiba Paul Stanton, Ruotsi
muut Eivind Mjaerum, Norja

 

Ryhmä 6
basset artesien normand, basset bleu de gascogne, basset fauve de bretagne, grand basset griffon vendeen ja petit basset griffon vendeen Ole Staunskjaer, Tanska
beagle, dalmatiankoira, saukkokoira ja vihikoira Ferelith Somerfield, Iso-Britannia
baijerinvuoristovihikoira, iso gascognenajokoira ja sveitsinajokoirat Rainer Vuorinen
dreeveri, kopo ja rhodesiankoira Annika Ulltveit-Moe, Ruotsi
kreikanajokoira Stefan Sinko, Slovenia
basset hound Michel Griol, Ranska
muut Horst Kliebenstein, Saksa

 

Ryhmä 9
bostoninterrieri, lhasa apso ja mopsi Albert Wight, Iso-Britannia
cavalier kingcharlesinspanieli, kromfohrländer ja venäjänkääpiökoirat Stefan Sinko, Slovenia
keskikokoiset villakoirat ja kääpiövillakoirat Teresa Serantes, Argentiina
isovillakoirat ja kingcharlesinspanieli Ole Staunskjaer, Tanska
bichon havanais, maltankoira ja tiibetinterrieri Tarmo Viirtelä
papillon ja phalene Rui Oliveira, Portugali
kiinanpalatsikoira ja shih tzu Juha Kares
tiibetinspanieli Patric Ragnarson, Ruotsi
bichon frise Annika Ulltveit-Moe, Ruotsi
bolognese Horst Kliebenstein, Saksa
coton de tulear Nils Molin, Ruotsi
kiinanharjakoirat Tiina Taulos
chihuahuat Rainer Vuorinen
löwchen ja toyvillakoira Annamarja Tarjan, Unkari
muut Javier Sanchez, Espanja

 

Junior handler Sampo Miettinen

 

Ryhmäkilpailut
2 Ole Staunskjaer
4 Paul Stanton
5 Stefan Sinko
6 Horst Kliebenstein
9 Teresa Serantes
Paras veteraani Rainer Vuorinen
Paras kasvattajaryhmä Ferelith Somerfield

 

 

Sunnuntai 25.3.

Ryhmä 1
briardi, ceskoslovensky vlcak, kroatianpaimenkoira, mallorcanpaimenkoira ja picardienpaimenkoira  Stefan Sinko, Slovenia
australian stumpy tail cattledog, hollanninpaimenkoirat ja pitkäkarvainen collie, nartut sekä ROP-pentu, ROP-vet, ROP-kasv. ja ROP Nils Molin, Ruotsi
pitkäkarvainen collie, urokset Francisco Salvador Janeiro, Portugali
lyhytkarvainen collie Albert Wight, Iso-Britannia
komondor, kuvasz, mudi, pulit ja pumi Sándor Szabó, Unkari
lancashire heeler, partacollie ja vanhaenglanninlammaskoira Stephen Hall, Iso-Britannia
beauceron ja belgianpaimenkoira groenendael Paul Jentgen, Luxembourg
belgianpaimenkoira laekenois ja tervueren Michel Griol, Ranska
australiankarjakoira ja saksanpaimenkoira Seamus Oates, Irlanti
schapendoes ja valkoinenpaimenkoira Horst Kliebenstein, Saksa
bouvier ja welsh corgi pembroke Ferelith Somerfield, Iso-Britannia
welsh corgi cardigan Hans-Åke Sperne, Ruotsi
maremmano-abruzzese Antonio Di Lorenzo, Italia
shetlanninlammaskoira Ulrica Göransson, Ruotsi
australianpaimenkoira Ole Staunskjaer, Tanska
schipperke Annamarja Tarjan, Unkari
bordercollie Paul Stanton, Ruotsi
muut Rainer Vuorinen

 

Ryhmä 3
dandiedinmontinterrieri, irlanninterrieri, lakelandinterrieri, manchesterinterrieri ja sealyhaminterrieri Ferelith Somerfield, Iso-Britannia
australianterrieri, brasilianterrieri ja silkkiterrieri Teresa Serantes, Argentiina
norfolkinterrieri ja norwichinterrieri Tarmo Viirtelä
ceskyterrieri, glen of imaalinterrieri ja vehnäterrieri Pirjo Hjelm
kerrynterrieri ja valkoinen länsiylämaanterrieri Tiina Taulos
staffordshirenbullterrieri Stefan Sinko, Slovenia
parsonrussellinterrieri Les J Price, Iso-Britannia
amerikanstaffordshirenterrieri ja jackrussellinterrieri Javier Sanchez, Espanja
borderterrieri ja yorkshirenterrieri Annamarja Tarjan, Unkari
cairnterrieri Albert Wight, Iso-Britannia
airedalenterrieri Rui Oliveira, Portugali
saksanmetsästysterrieri Hans Lehtinen
bullterrierit Paul Stanton, Ruotsi
japaninterrieri Rainer Vuorinen
bedlingtoninterrieri Juha Kares
muut Alberto Velasco Sanches, Espanja

 

Ryhmä 7
bourbonnais´nseisoja, bretoni, ranskanspanieli, sininenpicardienspanieli ja vanhatanskankanakoira Paul Stanton, Ruotsi
bracco italiano, englanninsetteri, korthalsingriffoni, stabyhoun ja weimarinseisojat Juha Kares
gordoninsetteri, kk slovakianseisoja ja villakoirapointteri Rainer Vuorinen
pointteri ja portugalinseisoja Rui Oliveira, Portugali
perdiguero de burgos Stefan Sinko, Slovenia
irlanninsetterit Hans Lehtinen
kk saksanseisoja Paul Jentgen, Luxembourg
spinone Horst Kliebenstein, Saksa
cesky fousek Nils Molin, Ruotsi
muut Sándor Szabó, Unkari

 

Ryhmä 8
kiharakarvainen noutaja, novascotiannoutaja ja sussexinspanieli Ann-Christin Johansson, Ruotsi
amerikancockerspanieli ja englanninspringerspanieli Patric Ragnarson, Ruotsi
kooikerhondje ja viiriäiskoira Horst Kliebenstein, Saksa
portugalinvesikoira Francisco Salvador Janeiro, Portugali
espanjanvesikoira ja lagotto romagnolo Annika Ulltveit-Moe, Ruotsi
labradorinnoutaja Antonio Di Lorenzo, Italia
kultainennoutaja Eivind Mjaerum, Norja
sileäkarvainen noutaja Rui Oliveira, Portugali
chesapeakelahdennoutaja Rainer Vuorinen
cockerspanieli, ei pennut Petr Studenik, Tsekki
muut Merja Järnstedt

 

Ryhmä 10
espanjanvinttikoira ja unkarinvinttikoira Antonio Di Lorenzo, Italia
italianvinttikoira, puolanvinttikoira ja whippet Jean Luis Brassat Lapeyriere, Ranska
azawakh, sloughi ja venäjänvinttikoira Greg Eva, Etelä-Afrikka
afgaaninvinttikoira Wendy Cain, Iso-Britannia
saluki Ute Lennartz, Saksa
muut Gianfranco Bauchal, Italia

 

Junior handler Lynn C Rock

 

Ryhmäkilpailut
1 Sándor Szabó
3 Rui Oliveira
7 Juha Kares
8 Annika Ulltveit-Moe
10 Greg Eva
Paras veteraani Harry Tast
Paras kasvattajaryhmä Hans Lehtinen
Best in Show Javier Sanchez

 

 


Webdesign Leppisnäyttelyt