Leppävirta 2007

 

 

LAUANTAI 5.5.2007

valokuvat copyright Leppisnäyttelyt

 

BEST IN SHOW tuomari Ligita Zake, Latvia
1. suomenpystykorva Cira om. Rissanen Birgitta ja Jarmo, Lieksa
2. mustaterrieri Aragorn Iz Russkoi Dinastii om. Kosunen Anne ja Sari, Kuvansi

 

 

FCI 2 tuomari: Carl Gunnar Stafberg, Ruotsi
1. mustaterrieri Aragorn Iz Russkoi Dinastii om. Kosunen Anne ja Sari, Kuvansi
2. newfoundlandinkoira Bernoban Gig Antti om. Törn Kaisa ja Vesa, Savonlinna
3. englanninbulldoggi Buliwari Bunta-Boy om. Anttila Päivi, Jäppilä
4. kääpiösnautseri pippuri-suola Juliuksen Edwin om. Romppanen Anu ja Jolkkonen Jarkko, Kello

affenpinseri Cutie Finn's Amos om. Kinnunen Kirsi, Karjaa
bernhardinkoira pitkäkarvainen Bernoban Savon Sälli om. Silvennoinen Ulla ja Paajanen Jutta, Kerimäki
berninpaimenkoira Bernoban Aikapoika om. Makkonen Anne ja Törn Kaisa ja Vesa, Kerimäki
bokseri Barbara du Val D'Europe om. Vuorinen Helena c/o Pärnänen Kristiina, Kalvitsa
bordeauxindoggi Dunking de Bandedogge om. Heiskanen Suvi, Leppävirta
dobermanni Monwelt's Kraft Zelica om. Tuomainen Saija, Riistavesi
dogo argentino Rose Spirit's Zigri om. Ledentsa Nina, Kouvola
estrelanvuoristokoira pitkäkarvainen Lucky Deianeira's Almost Unreal om. Tiilikainen Eila, Onttola
hovawart Darrenhoff Jacaranda om. Kalmari Mirkka, Parikkala
kääpiöpinseri Baron Wolf Thomas Dwein om. Tiimo Arja-Leena, Kouvola
kääpiösnautseri musta Pirkko's Dark Sky om. Johansen Elin B. c/o Kauhanen Mira, Kajaani
kääpiösnautseri musta-hopea Ljubimyi Borodach Charodey S Polyarnoy Zvezdy om. Kaasinen Minna ja Tevana Eija, Outokumpu
landseer Elma vom Hasetal om. Mikkanen Suvi ja Sami, Säviäntaipale
leonberginkoira Pinbiittan Ilta-Rusko om. Rask Marika ja Pentti, Kotka
pyreneittenkoira Blaireau Noire Feanor om. Peltonen Riitta, Outokumpu
pyreneittenmastiffi Pyrrelandian Alfred Little om. Nykänen Minna, Leppävirta
rottweiler Sue's Secrets Thunder Trouvez om. Kukka Marjo, Kempele
shar pei Agapimos Mr Cocoa Huff'n'Puff om. Vapalo Mari, Linnavuori
snautseri musta Wanhan Purolan Erkki om. Karhu Saara, Joensuu
suursnautseri musta Cockhill Child For Magic om. Lehtinen Laura, Juva
tanskandoggi keltainen ja tiikerijuovainen Love-Dane's Valentine om. Onkalo Mikko, Varkaus
tanskandoggi musta ja harlekiini Wysiwyg's Katie Dogiwogi om. Vitikainen Juuso, Hiirola
tanskandoggi sininen Bonel Onella om. Boman Minna ja Jouni, Suonenjoki
tiibetinmastiffi Dream Chaser's Black Rudolf om. Seppänen Viena, Rusutjärvi

 

FCI 5 tuomari: Hannu Talvi
1. suomenpystykorva Cira om. Rissanen Birgitta ja Jarmo, Lieksa
2. keeshond Pes Anserinus DorisDandelinDD om. Kansanen Pirkko-Liisa, Leppävirta
3. itäsiperianlaika Jokikallion Russkaja Alla om. Körkkö Ville, Pyhäntä
4. samojedinkoira Akemoss Call Opaali om. Tiilikainen Satu, Pyhitty

 

alaskanmalamuutti Silent Ridge Copper-Clue om. Kinnunen Sari, Utajärvi
amerikanakita Midian's Hakuna Matata om. Granström Anne ja Vehniäinen Hannu, Konnevesi
basenji Bulldobas No Regrets om. Kyttä Hanna-Leena ja Janne ja Taavitsainen Tiina, Kurkimäki
buhund Vaalebjönn's Fb Picasso om. Hahtonen Pirita, Ivalo
chow chow Nallelaakson Viktoria om. Sankilampi Risto ja Ropponen Riitta, Varkaus
cirneco dell'etna Are But Not's Eternal Embrace om. Lampela Marjo, Blomberg Jani ja Peltola Annikki, Lammasaho
eurasier Blue Creek's Ilya Ildefonso om. Erkkilä Elina, Valkeala
grosspitz valkoinen Simeon vom Berg Sonnenhof om. Asikainen Pirjo, Kuopio
harmaa norjanhirvikoira Ansakaarron Osku om. Lehtola Markku, Oulainen
ibizanpodenco lyhytkarvainen Necronomicon Nefertem om. Väänänen Liisa, Kotka
islanninlammaskoira Punapihlajan Hugur om. Laitinen Anna-Liisa, Hiltulanlahti
japaninpystykorva Snowtime's Subarashii Suzu om. Nurmilaukas Jonna, Uro
jämtlanninpystykorva Jenita om. Kamaja Päivi ja Rauhala J-H, Pihtipudas
karjalankarhukoira Ninni om. Kääriäinen Rauno, Pieksämäki
kleinspitz muut värit Pienenpolun Rasmus om. Lappalainen Kirsi, Lievestuore
kleinspitz ruskea ja musta Pienenpolun Aapeli om. Haatainen Anna-Liisa ja Lappalainen Kirsi, Lievestuore
lapinporokoira Cossaks Domestic Dennis om. Lyytinen Sirpa, Räsälä
lunnikoira Bolero om. Loppukaarre Laura ja Jaana, Kuopio
länsigöötanmaanpystykorva Von Sarisheim Avec My Ricco om. Tolvanen Tanja Johanna, Jääli
länsisiperianlaika Friendly Face Viva om. Thure Päivi, Varkaus
mittelspitz muut värit Krispesan Alabama om. Kinnunen Eeva-Liisa, Heinävesi
mittelspitz ruskea ja musta Blackbagheera's Eternal Flame om. Järvensivu Pirkko, Imatra
perunkarvatonkoira iso Wanhan Wuoren Welhon Uni om. Pätäri Tiina, Lapinlahti
pomeranian Sindan Ki-Amaalia om. Pyykkinen Diana, Pellosniemi
portugalinpodengo karkeakarv. pieni Faidros Honesto om. Hynynen Tuija ja Petri, Iisalmi
portugalinpodengo lyhytkarv. pieni Dolly om. Tannio Sari ja Forssell Melina, Kuopio
ruotsinlapinkoira Care Bears Star Gate om. Thitz Päivi, Konnuslahti
siperianhusky Bedarra V I Warshawski om. Koistinen Niina, Iisalmi
suomenlapinkoira Kastanjan Lapinloimu om. Tarkiainen Sanna ja Jari, Leppävirta
valkoinen ruotsinhirvikoira Rullikan Ad Lumikki om. Rissanen Soili, Juankoski
venäläis-eurooppalainen laika Erätuvan Valentina om. Eerikäinen Jari, Mikkeli

 

 

PARAS  KASVATTAJA tuomari: Javier Sanchez, Espanja
1. rottweiler kennel Sue's Secrets om. Pihlajamäki Sari, Leppävirta
2. kääpiöpinseri kennel Baron Wolf om. Tiimo Arja-Leena, Kouvola
3. kleinspitz ruskea ja musta kennel Pienenpolun om. Lappalainen Kirsi, Lievestuore
4. samojedinkoira kennel Snowmist om. Tuomaala Riitta, Raahe

 

islanninlammaskoira kennel Punapihlajan om. Korhonen Merja, Kuopio
kleinspitz muut värit kennel Pienenpolun om. Lappalainen Kirsi, Lievestuore
newfoundlandinkoira kennel Bernoban om. Törn Kaisa ja Vesa, Savonlinna
tiibetinmastiffi kennel Of Zlazano om. Kangassalo Paula, Hyvinkää

 

 

PARAS VETERAANI tuomari: Wenche Eikeseth. Norja
1. pohjanpystykorva Ketsakairan Taku om. Kamaja Päivi, Pihtipudas
2. samojedinkoira Tähtituulen Bonanzo om. Kostamo Kirsi, Onkamo
3. tiibetinmastiffi Dream Chaser's Black Rudolf om. Seppänen Viena, Rusutjärvi
4. basenji Furahan Zagwi Zaliwa om. Toroi Sari, Kuopio

 

bernhardinkoira pitkäkarvainen Bernoban Savon Sälli om. Silvennoinen Ulla ja Paajanen Jutta, Kerimäki
eurasier Neljän Ruusun Chippendale om. Natunen Mirka, Enonkoski
hovawart Kaunottaren Äsop om. Taam Birgitta ja Myyryläinen V-P, Pieksämäki
japaninpystykorva Sunny Bei Bella om. Hokkanen Tuija ja Pirjo, Kuopio
kleinspitz muut värit Pienenpolun Lady Katjuska om. Lappalainen Kirsi, Lievestuore
landseer Haapaniemen Afrodite om. Kohvakka Ritva ja Veikko, Ristiina
newfoundlandinkoira Destellon Fernando om. Ahonen Anu, Jyväskylä
suomenlapinkoira Lecibsin Hilpeä Hurmuri om. Korhonen Niina ja Hannu, Hiltulanlahti
suomenpystykorva Iitu om. Suomalainen Jorma, Kiihtelysvaara

 

ROP-PENNUT

alaskanmalamuutti Pakkasukon Afrodite om. Rissanen Päivi, Kajaani
bokseri Ma Baker's Diss Miss om. Eerikäinen Pia, Lappeenranta
hovawart Monzahova Columbus om. Myller Merja ja Pekka, Hammaslahti
kääpiöpinseri Djoyfull Djoy Got To Go om. Lehtonen Marika, Kannusjärvi
kääpiösnautseri musta Wäkkärän Boomtown Brat om. Kalmari Petri ja Mirkka, Parikkala
lapinporokoira Black Widow's Funny Fudge om. Halonen Mira ja Halonen Päivi, Karttula
leonberginkoira Amanin Kauniskatariina om. Kärkkäinen Sini, Varkaus
mittelspitz, valkoinen Aysche aus dem Norden om. Mustalahti-Härkönen Kirsi, Joensuu
newfoundlandinkoira Aarnikarhun Gimme Gimme om. Huttunen Esko ja Alatalo Anita ja Jari, Ylivieska
rottweiler Fighter vom Schwarzen Hammer om. Pihlajamäki Sari ja Mönkkönen Tomi, Leppävirta
samojedinkoira Iciveitican Keep Caba Touch om. Nissinen Liisa, Siilinjärvi
siperianhusky Andy's Joy High Hopes om. Kamaja Päivi, Pihtipudas
suomenlapinkoira Ciasman Litmanen om. Kröger Kaija, Varkaus

 

SUNNUNTAI 6.5.2007

valokuvat copyright Leppisnäyttelyt

 

BEST IN SHOW tuomari Javier Sanchez, Espanja
1. saksanpaimenkoira Ingermanlandija Don Juan om. Seppänen Markku, Hämeenlinna
2. irlanninsetteri punainen Original Charmin Chicago om. Valta Merja, Turku

 


FCI 1 tuomari: Wenche Eikeseth, Norja
1. saksanpaimenkoira Ingermanlandija Don Juan om. Seppänen Markku, Hämeenlinna
2. collie pitkäkarvainen Downmoore No Comments om. Pesonen Kaarina, Nivala
3. schipperke Laperke Sparkplug om. Issakainen Anu, Lumijoki
4. belgianpaimenkoira tervueren Ar'tfulfox's Forever Young om. Tolonen Johanna, Naarajärvi

australianpaimenkoira Gun Lake Blue Lagoon om. Berg S., Espoo
belgianpaimenkoira groenendael Marmara Rambling Rose om. Miettinen Jarmo, Kulin Tarja ja Syrjäläinen Tiina, Kuopio
belgianpaimenkoira malinois Tuulilaukan Lucky Lucy om. Väisänen Johanna, Vuorela
bordercollie Starsky Ökyveikko om. Burman-Hallikainen Birgitta, Lievestuore
bouvier Bovenop Yamaica om. Kaunisto Kirsi ja Lähdekorpi Marketta, Räyrinki
briardi Kirmix Daiquiri om. Harju Päivi ja Lindblad Leena, Mikkeli
collie lyhytkarvainen Sandcastle's Crash The Party om. Rautiainen Kirsi ja Marttinen Erika, Mikkeli
kuvasz Nobilitas Elza om. Åvall Taru, Mustinlahti
mudi Mustapippurin Napakymppi om. Laukkanen Tiina, Suonenjoki
owczarek podhalanski Elegantka at Whesteam's Catonium om. Tuominen Heidi, Lappeenranta
partacollie Highflying Chickasaw om. Nuutinen Eija, Jyväskylä
polski owczarek nizinny Jagodas Delegat Zamy om. Joukainen Sarianna ja Antti, Kuopio
pumi Napos Piskota om. Puhakka Eija, Lievestuore
schapendoes Nalle-Haukun Ponsse om. Talvitie Riitta, Kangasniemi
serra de airesinpaimenkoira Fantastico Da Quinta D'Abroeira om. Metsätalo Päivi, Anttola
shetlanninlammaskoira Minitiimin One Man Show om. Lukkari Miina, Nakertaja
slovakiancuvac Kalliovaaran Kozak Princ om. Sorsa Mika, Leppävirta
valkoinenpaimenkoira Mihela's Golden Heart om. Airaksinen Raija, Västinniemi
vanhaenglanninlammaskoira Cashflow aus dem Elbe-Urstromtal om. Heiskanen Katja, Sorsakoski
welsh corgi cardigan Mandylay's Ultimately Blue om. Kivikoski Kirsi ja Karell Arja, Kylmälä
welsh corgi pembroke Trengate Mardi Grass om. Ahlbom Else, Heinola

FCI 7/8 tuomari: Rita Kadike-Skadina
1. irlanninsetteri punainen Original Charmin Chicago om. Valta Merja, Turku
2. amerikancockerspanieli Very Vigie van Damme om. Vartiainen Sanna, Jyväskylä
3. cockerspanieli Flyers Zim Bean om. Kaario Milla ja Saarinen Paula, Kangasala
4. labradorinnoutaja Tawastway's Sunshine om. Holländer Milja, Korpilahti

bourbounnaisin seisoja Canine Báttarbahta om. Karvinen Riikka ja Tammivuori Hannele, Pieksamäki
bracco italiano Heinäaron Colli Di Parma om. Karhu Niko ja Kuusisto Teija, Kontiomäki
englanninsetteri Blue Baltic's Ice Tiger om. Murtoperä Miitta ja Maisa, Kajaani
gordoninsetteri Showpoint Black Magic Woman om. Piippo Kati, Kiuruvesi
irlanninsetteri punavalkoinen Exclusive's Diplomat om. Nykänen Tiina ja Kuismin Riitta, Varpaisjärvi
korthalsingriffoni Westgrove Goosander om. Koivurinne Satu, Hauho
pieni münsterinseisoja Fantom om. Rissanen Anne ja Esa, Riistavesi
pointteri Haepakka Veeka om. Pitkänen Kari ja Saana, Jyväskylä
saksanseisoja  pitkäkarvainen Irko Utt H Vijfde Dingfpil om. Pohto Anu, Sumiainen
saksanseisoja karkeakarvainen Ruskakairan Benita om. Perhovaara Soile, Kontiomäki
saksanseisoja lyhytkarvainen Aittonevan Lucky om. Hyvönen Eija ja Aki, Kurkimäki
amerikanvesispanieli Little Brownies Sugarplum om. Närhi Tiina ja Jääskeläinen Timo, Tuovilanlahti
englanninspringerspanieli New Design's Expensive Taste om. Happonen Riitta ja Lagren Jan, Polvijärvi
espanjanvesikoira Ferdores Evita om. Johansson Tiina, Joensuu
fieldspanieli Mandolic Hulda Huoleton om. Hotti Johanna, Joensuu
kiharakarvainen noutaja Kulteen Kirveli om. Kuparinen Ritva ja Luostarinen Harri, Kuopio
kooikerhondje Estaika's Calliope om. Lonka Anna ja Aakko Monica, Vuorela
kultainennoutaja Greenhill's Flat Out om. Ruutikainen Mervi, Haapajärvi
lagotto romagnolo Foogel Giottino om. Neuvonen Toini, Kuopio
novascotiannoutaja Renard Ruse Jetset Juliette om. Kuhmonen Kirsi ja Oinonen Sami, Kuopio
sileäkarvainen noutaja Comics Summer Dream om. Saastamoinen Mikko, Kulho
walesinspringerspanieli Standard-Bearer Gladiator om. Karppinen Seija ja Jaakko, Kuopio

 

 

PARAS KASVATTAJARYHMÄ tuomari: Carl Gunnar Stafberg
1. belgianpaimenkoira tervueren kennel Ar'tfulfox's om. Laitinen Sari, Varkaus
2 irlanninsetteri punainen kennel Original om. Artiola Pauliina, Turku
3. collie pitkäkarvainen kennel Cesamen om. Lammi Anna-Mari, Kulennoinen
4. espanjanvesikoira kennel Zorrazo om. Fredrikson Marika, Nummela

australianpaimenkoira kennel Glenhouse's om. Harakka Maarit ja Jouni, Salosaari
bordercollie kennel Pikkupaimenen om. Solanti Sari, Palokka
cockerspanieli kennel Flyers om. Saarinen Paula, Irjanne
englanninspringerspanieli kennel New Design's om. Tolvanen Heli, Jakokoski
kultainennoutaja kennel Greenhill's om. Virtanen Anne, Humppila
walesinspringerspanieli kennel Rocbee om. Kauppinen Sari, Kankari
welsh corgi pembroke kennel Haywire's om. Ahlbom Else, Heinola

 

 

PARAS VETERAANI  tuomari: Ewa Nielsen
1. serra de airesinpaimenkoira Impacto Da Quinta D'Abroeira om. Metsätalo Päivi, Anttola
2. collie pitkäkarvainen My Miracle's Neat Nanette om. Ojanen Anne, Jyväskylä
3. walesinspringerspanieli Milfeddyg Diaros om. Sivonen Anne, Ylämylly
4. amerikancockerspanieli Afire's Steal The Show om. Elo Tanja, Joensuu

 

belgianpaimenkoira groenendael Wintergame HotBlackHero's om. Pöntinen Aulikki, Pieksämäki
belgianpaimenkoira malinois Tuulilaukan Lucky Lucy om. Väisänen Johanna, Vuorela
belgianpaimenkoira tervueren Loviatan Toccata om. Pöntinen Aulikki ja Anitra, Pieksämäki
bordercollie Pikkupaimenen Sir Thorium om. Räsänen Minna, Vaajakoski
cockerspanieli Northworth Landshark om. Kohtala Asta, Kuopio
irlanninsetteri punainen Red-Fellow's Pearl Of Mine om. Kuismin Riitta ja Mustonen Jouko, Hangastenmaa
kultainennoutaja Solstrimmans Zpicy Design om. Toivanen Minna, Iisvesi
kuvasz Magicnights Duet Of Love om. Hyvärinen Eeva, Suonenjoki
labradorinnoutaja Pashkira's Afrodite Apporter om. Lund Berit c/o Koponen Mervi, Kuopio
pumi Napos Piskota om. Puhakka Eija, Lievestuore
schipperke Durante Vivaldi om. Hyvärinen Eeva-Tiina, Suonenjoki
welsh corgi cardigan Newcard's Fourwheeldrive om. Kuusela Sanna, Hankasalmi

ROTUNSA PARHAAT PENNUT

amerikancockerspanieli Heart-Breaker Clearly Black om. Nikkanen Jaana, Ypäjä
australiankarjakoira Bareen Finntrix Felica om. Upmal Heidi, Mikkeli
barbet Gale om. Ojainväli Mirja, Kuopio
belgianpaimenkoira groenendael Black Runaway of Suny Day's om. Lahikainen Minna, Kutemajärvi
belgianpaimenkoira malinois Ruutipussi Cisu om. Herranen Pauliina, Leppävirta
briardi Kirmix Casanova Noir om. Harju Päivi ja Lindblad Leena, Mikkeli
cockerspanieli Isbahan's So What om. Kärki A. ja Montonen V., Kuvansi
collie pitkäkarvainen Dreamwishes Elisabeth Arden om. Uttula Sari ja Kimmo, Koski tl
irlanninsetteri punainen Kanelin Make The Cut om. Vehkaoja Vilja-Tuulia ja Raikkerus-Lampinen Tanja, Helsinki
kooikerhondje Callitris Hjort Erminia om. Lamberg Tiina, Joensuu
labradorinnoutaja Vimpulan Neuvokas Norman om. Mäkinen Leila ja Nojonen Timo, Vesanka
lagotto romagnolo Foogel Pittoresco om. Neuvonen Toini, Kuopio
novascotiannoutaja Trindy's Special Berry om. Goman Telle, Kuopio
owczarek podhalanski Snowy Coats Edelweiss Ice om. Hirvonen Aulikki ja Tarmo, Viinijärvi
shetlanninlammaskoira Amarantes O'de La Bon Vie om. Immonen Kirsti ja Kauppinen Kirsi ja Hartikainen Leo, Varkaus
sileäkarvainen noutaja Flareway Dreams N'Wishes om. Leppänen Susanna, Siilinjärvi
welsh corgi cardigan Kerman The Pirate om. Siltanen Henni ja Valkonen Raija, Sauvamäki

 

 

 


bottom